Ostrava pokračuje v rozvoji sociálního bydlení a intenzivně se připravuje na legislativní změny. Ve čtvrtek 11. června 2026 se na Magistrátu města Ostravy uskutečnilo jednání Kulatého stolu k sociálnímu bydlení. Setkání propojilo zástupce Magistrátu města Ostravy, městských obvodů, Úřadu práce ČR, Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, společnosti Heimstaden a nestátních neziskových organizací. Účastníci společně sdíleli zkušenosti z praxe a projednali klíčové novinky v oblasti bytové politiky.

Cílem setkání bylo i vzájemné sídlení zkušeností z průběhu realizace jednotlivých projektů sociálního bydlení. Dále byli účastníci informováno i připravovaných legislativních změnách spojených s projednávanou novelizací Zákona o podpoře bydlení (č. 175/2025 Sb.).  Zástupci Úřadu práce ČR informovali o přechodu na sjednocenou dávku státní sociální pomoci (tzv. superdávku). Ta slučuje čtyři dosavadní sociální dávky do jedné.

Účastníci byli seznámeni i s Koncepcí politiky bydlení statutárního města Ostravy. Jedná se o první ucelený strategický dokument, který systematicky řeší oblast bydlení a který nastavuje dlouhodobý směr rozvoje bydlení až do roku 2050 a dále. Koncepce je dlouhodobým plánem, jak zlepšit dostupnost, kvalitu i pestrost bydlení na území města. Koncepce je dostupná na webu https://fajnova.cz/dalsi-dokumenty-ii/#bydleni.


logo Sociální bydlení Ostrava

Projekt Sociální bydlení pro ohrožené skupiny v Ostravě (CZ.03.02.01/00/24_064/0005418), je spolufinancován z Evropského sociálního fondu plus – Operačního programu Zaměstnanost plus a ze státního rozpočtu České republiky.